ZooPlanet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Výber šteniatka

Goto down

Výber šteniatka Empty Výber šteniatka

Odoslať  Bigi So január 12, 2008 6:07 pm

Pri výbere šteňaťa je dôležité vedieť, kde šteňa vyrastalo, či bolo v kontakte s inými psami, deťmi, ľuďmi, inými zvieratami apod.. Šteňací vek do doby, než je z vrhu odvedené, totiž veľmi ovplyvní jeho budúcu povahu a chovanie. Všetky tieto faktory následne ovplyvnia jeho súžitie v budúcej ľudskej svorke.

Pokiaľ šteňatá rastú vonku alebo v kotercoch, kde sa im nikto nevenuje a nemajú žiadne skúsenosti s ľuďmi, nesú si následky celý život. Taký pes môže zostať bojazlivý, plachý a nedôverčivý. Správny chovateľ vychováva svoje šteňatá doma. Socializácia šteniat je veľmi dôležitá pre ich ďalší správny psychický vývoj. Jednoznačne teda platí, že čím lepšie šteňa do doby vášho odberu vyrastá a je teda kvalitne socializované, tím lepšie sa prispôsobí svojmu novému prostrediu.

Dôležité je taktiež vidieť rodičov, väčšinou matku, a preskúmať jej chovanie, jednak preto, že mnohé povahové rysy sa dedia a taktiež z dôvodu, že šteňa je s matkou neustále a jej chovanie a zvyky sa prenášajú aj na šteňa. Preto pokiaľ je matka neurotická a agresívna, je veľmi pravdepodobné, že toto chovanie bude mať v dospelosti aj šteňa a naopak. Naše doporučenie teda znie: nikdy si nezaobstarávajte šteňa neuvážene a v časovej tiesni, ale navštívte danú chovnú stanicu niekoľkokrát a sledujte, ako chovateľ pristupuje ku svojim chovancom a súčasne pozorujte chovanie matky a vývoj šteniat.

Pri výbere šteňaťa pravdivo uveďte informácie, prečo si šteňa kupujete, pokiaľ ste začiatočníci, chovateľ je schopný vám poradiť, ktoré šteňa bude pre vás najvhodnejšie. Napríklad k výstavným účelom sa lepšie hodia šteňatá kľudnej a vyrovnanej povahy.

Kedy si odniesť šteňa od chovateľa?
Čím dlhšie zostane u fenky a ostatných šteniat, tým lepšie sa zoznámi s komunikáciou medzi psami, a neskôr, pri stretnutí s inými psami, nebude mať problémy. Avšak čím dlhšie bude v tomto prostredí, tím horšie si bude privykať na ľudský život. Pokiaľ si nieste istí, či sa chovateľ dostatočne venuje kontaktom so šteňatami, neberte si nikdy šteňa staršie ako 8 týždňov. V tejto dobe sa dá ešte pomerne dobre socializovať aj pokiaľ tomu doposiaľ tak nebolo. Odber šteňaťa je teda vhodný od 6. do 8. týždňa veku. Pokiaľ je však šteňa dobre socializované je možné odobrať ho aj neskôr, ale musíme mať istotu, že chovateľ socializáciu nepodcenil.

Ako si správne šteňa vybrať?


Všetky šteňatá sú neodolateľné, majú svoje čaro, a vy by ste si ich najradšej odniesli domov všetky. Nenechajte sa však ovládnuť citmi, a šteňa vyberajte podľa určitých aspektov. Čím viacej zistíte o pôvode a vývoji šteňaťa, tím viacej starostí v budúcnosti si ušetríte. A teraz niekoľko rád:


šteňa vyberajte, pokiaľ možné, bez prítomnosti vašich detí, mohli by vás pri výbere ovplyvniť
šteňatá si prezerajte, pokiaľ je to možné, bez prítomnosti ich matky
nedejte na výhovorky, ktoré majú vysvetliť, prečo šteňa nevyzerá príliš zdravo
pokiaľ nechcete mať dospelého psa bitkára, nevyberajte si práve najdravšie šteňa
nevyberajte zo súcitu najustrašenejšie šteňa, ktoré sa krčí niekde v kúte
pokiaľ je niektoré zo šteniat lacnejšie, zistite dôvod, má pravdepodobne nejakú vadu v exteriéri a neskôr nemusí byť taký pes zaradený do chovu

Ako poznám, že je šteňa zdravé?

hustá, lesklá srsť bez holých miest a lupín
čistá pokožka aj uši
oči čisté a jasné, bez výtokov
chrup je pravidelný
bruško nie je neobvykle nafúknuté, úplne plné bruško po jedle je však normálne
ritný otvor je čistý, nie je znečistený výkalmi
stolica je tuhá
stavba tela je dobrá, šteňa nie je ani vyziabnuté, ani príliš tlsté
pes by mal mať viditeľné oba semenníky

Ako pozorovať šteňa pri výbere?

Pri niekoľkých návštevách, predchádzajúcich kúpe šteňaťa, pozorujte, ako sa šteňatá spolu hrajú. Šteňatá sa postrkávajú a hryzú a pritom sa učia, ako spolu majú zaobchádzať. Šteňa, ktoré je vo svorke dominantné, bude pravdepodobne dominantné aj v dospelosti, a bude teda potrebovať dôslednejšiu výchovu. Väčšinou sa vo vrhu nájde aj šteňa, ktoré je bojazlivé a drží sa stranou. Pre začiatočníka nie je vhodná ani jedna z týchto variant.
Pokiaľ majú šteňatá viac ako štyri týždne, choďte k nim. Pokiaľ sú vydesené tým, že ste sa k nim priblížili a uhýbajú znamená to, že nemajú dobré skúsenosti s ľuďmi a vy si musíte postupne získať ich dôveru, čo nebýva príliš jednoduché. Pokiaľ šteňatá vyčkávajú alebo sú dokonca zvedavé prikľaknite k nim, a lákajte ich k sebe. Zdravé a dobre vyvinuté šteňatá k vám pribehnú, v čele s vodcom svorky.
Šteňa, ktoré má už viac ako šesť týždňov, a ktoré ste si už vybrali, so sebou odneste do miestnosti, v ktorej ešte nebolo, a pozorujte jeho chovanie. Šteňa by malo začať zvedavo preskúmavať miestnosť. Pokiaľ zostane sedieť vystrašene v kúte znamená to, že je bojazlivé, a pravdepodobne také bude aj v budúcnosti. Po chvíli pozorovania sa šteňa pokúste k sebe prilákať, malo by pribehnúť. Výchova takéhoto šteňaťa bude menej náročná, než výchova plachého jedinca. Pokiaľ šteňa nie je príliš unavené, môžete sa pokúsiť o hru, napríklad s loptičkou. Zdravé šteňa sa bude pokúšať ihneď loptičku uloviť. Pokiaľ ste so šteňaťom v miestnosti sami, skúste zistiť, ako reaguje na zvuk. Zatlieskajte, šteňa by sa malo zaujímať o to odkiaľ zvuk prichádza, šteňa, ktoré utečie je bojazlivé.
Nezabudli ste na nič?

O predaji šteňaťa by mala byť spísaná kúpna zmluva, ktorá chráni ako chovateľa, tak vás. Mali by tu byť uvedené konkrétne údaje o šteňati, jeho tetovacie číslo, či je šteňa zdravé, nejaví žiadne známky nemoci a nemá žiadnu genetickú vadu, či je očkované a odčervené. Pred podpísaním zmluvy by ste si mali šteňa dôkladne poprezerať. Podľa občianskeho zákonníka má každý nový majiteľ psa právo na šesťtýždennú záruku, ktorú môže uplatniť na zatajené vady, čo sú vady, o ktorých vás chovateľ neinformoval, a ktoré ste zistili vy alebo veterinárny lekár až po príchode domov. Pokiaľ kupujete čistokrvné šteňa, ktorého obaja rodičia boli schválení do chovu, mali by ste od chovateľa dostať preukaz pôvodu a očkovací preukaz. Bez preukazu pôvodu sa nemôžete zúčastniť výstav ani sa zapojiť do chovu. Očkovací preukaz je dôležitým dokumentom o vakcinácii šteňaťa. Väčšina šteniat pri odbere je už očkovaná a odčervená, o prevedenom očkovaní musí byť zápis v očkovacom prekaze. Tetovanie šteňaťa zaisťuje príslušnosť k rodokmeňu a prevádza sa v príslušnom chovateľskom klube. Šteňa býva tetované do ucha alebo na vnútornej strane stehna, vytetované číslo je číslom z plemennej knihy. Pokiaľ chovateľ tvrdí, že všetky jeho psy boli rentgenologicky vyšetrené na dyspláziu bedrového kĺbu, vyžiadajte si o tom veterinárne osvedčenie. Zistite si u chovateľa, akú malo šteňa do doby odberu výživu, správny chovateľ by vám mal poskytnúť dvoj až trojdennú dávku krmiva pre šteňa, pretože prechod na novú stravu by mal byť postupný.
Bigi
Bigi
Admin

Počet príspevkov : 49
Registration date : 11.01.2008

https://zooplanet.slovakforum.net

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.